Náhledy do minulosti – Mario Lemieux

Jak jsme si už připomenuli minule, v roce 2009 vstoupili do síně slávy BHL tři hráči. Třetím ze slavných hráčů byla legenda mezi hokejisty Mario Lemieux.

Mario Lemieux (narozen v roce 1965) je kanadský bývalý profesionální hokejový hráč. V NHL odehrál celkem 17 sezón s týmem Pittsburgh Penguins od roku 1984 do roku 2006. Od roku 1999 mimo jiné vlastníkem tohoto týmu. Máriovi se přezdívá „The Magnificien One“ (pan velkolepý) nebo „Le Magnifique“ („Super Mario“). Je široce uznáván jako jeden z největších hráčů všech dob. Lemieux, i přes svou velkou velikost, byl nadaným tvůrcem hry a rychlým bruslařem. Často obelstil obránce léčkami a parádičkami.

Byl draftován v roce 1984 jako jednička draftu týmem Pittsburgh Penguins, který dovedl v letech 1991 a 1992 k vítězství ve Stanley cupu. Pod jeho vlastnictvím získali tučňáci další tituly v letech2009, 2016 a 2017. Je jediným mužem, který má na poháru své jméno jako hráč i majitel. Byl také lídrem týmu Kanady, který dovedl k zlaté olympijské medaili v roce 2002, na Mistrovství světa v roce 2004 a při kanadském poháru v roce 1987. Celkem čtyřikrát byl zvolen hráči jako nejužitečnější část základní části a získal tak Lester B. Pearson Award, třikrát se stal nejlepším hráčem a držitelem Hart Trophy, byl lídrem Art Ross Trophy (vítěz kanadského bodování) celkem šestkrát a získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče play-off v letech 1991 a 1992. Je jediným hráčem, který vstřelil gól v každé z pěti možných situací (při hře 5 na 5, v přesilové hře, v oslabení, do prázdné brány, vlastní gól) v jednom zápase NHL, což dokázal v roce 1988. V době svého odchodu do důchodu byl sedmým nejúspěšnějším střelcem v NHL s 690 góly a 1033 asistencemi. V historii NHL je na druhém místě s průměrem 0,754 gólů na zápas, za ním je jen Mike Bossy (0,762). Lemieux bohužel nikdy nedokázal odehrát v sezóně všechny utkání. Více než 70 zápasů tak odehrál pouze v šesti sezonách.

Lemieuxovu kariéru sužovaly zdravotní problémy, které ho omezily na 915 z možných 1430 zápasů základní části v letech 1984 až 2006. Lemieux debutoval v NHL 11. října 1984 a svůj poslední zápas odehrál 16. prosince 2005. Trpěl různými zraněními a nemocemi, nejvíce jej však omezovala chronická bolest zad, která byla tak silná, že mu ostatní museli zavazovat brusle. Kvůli těmto zdravotním problémům odešel dvakrát do důchodu, nejprve v roce 1997, kdy bojoval s lymfomem. Vrátil se v roce 2000. A poté ukončil kariéru podruhé v roce 2006, kdy mu byla diagnostikována fibrilace srdečních síní. Lemieux kvůli Hodgkinovu lymfomu vynechal také celou sezónu 1994-1995. Přes jeho dlouhé pauzy ve hře však zůstávala jeho hra po návratu na led vždy na vysoké úrovni. Stačí si připomenout, že hned v dalším ročníku (1995-1996) vyhrál Hart Trophy a získal titul. Za připomenutí také stojí, že byl finalistou Hart Trophy také po svém návratu v roce 2000.

Za významný milník v životě Maria Lemieuxe je nutné také považovat rok 1999, kdy koupil tehdy zkrachovalé Penguins a jejich farmářský tým v AHL Wilkes-Barre /Scranton Penguins. V současné době je hlavním vlastníkem a předsedou týmu.

Hokejová síň slávy přijala Lemieuxe bezprostředně po jeho prvním odchodu do důchodu v roce 1997. Tehdy tak bylo upuštěno od upuštění od běžné tříleté čekací lhůty. Po svém návratu v roce 2000 se tak stal třetím členem Hall of Fame (po Gordie Howe a Guy Lafleur), který hrál poté, co byl do síně slávy uveden. Dopad Lemieuxa na NHL byl významný: Andrew Conté z Pittsburgh Tribune-Review ho nazval zachráncem Pittsburgh Penguins a po odchodu Lemieuxa do důchodu Wayne Gretzky řekl, že „Nelze nahradit hráče jako Mario Lemieux … Hře bude chybět.“ Bobby Orr jej nazval „nejtalentovanějším hráčem, jakého kdy viděl.“ Orr, spolu s Bryanem Trottierem a mnoha fanoušky spekulovali, že kdyby Lemieux neutrpěl tolik problémů se svým zdravím, jeho úspěchy na ledě by byly mnohem větší. V roce 2017 byl jmenován jedním ze „100 největších hráčů NHL“. V roce 2004 byl uveden na kanadský chodník slávy.

V BHL odehrál Mario Lemieux v dresu Pittsburgh Penguins, vedeného Jiřím Němcem pouze úvodní ročník týmu v soutěži (2005-2006). V něm odehrál 72 utkání, ve kterých dokázal vstřelit 8 branek. Jelikož se v té sezóně jednalo o jeden z nejslabších týmů soutěže, mělo to logicky vliv na statistiky tohoto velikána NHL. Vázla jeho produktivita a naopak narůstala bilance v kolonce trestných minut (celkově 36 trestných minut). Jeho bilanci v jeho jediné sezóně v BHL nevylepšila ani statistika +/- bodů, v rámci které měl na svém kontě – 44 bodů. Za tento svůj výkon v ročníku si vysloužil ocenění celkem 4 STAR body.

Celkově tak byl Lemieux v BHL především významným jménem než hráčem, který by si své uvedení do Síně slávy BHL zasloužil svými výkony. Jeho statistiky bohužel v konkurenci dalších hráčů nepřinesly ani zisk žádné z trofejí. Skutečnost, že Lemieux je ikonou a synonymem NHL, však stačily k tomu, aby byl v roce 2009 zvolen za dalšího člena Síně slávy BHL.

(zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Mario_Lemieux)